Idared

26.10.2012 20:34

 

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd ´Wagenerovo´ a ´Jonathan´.
Vlastnosti stromu: V prvních letech roste silně, po vstupu do plné plodnosti růst slábne. Vytváří kulovité až zploštěle kulovité koruny střední velikosti, dost husté. Větve dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou raně a jsou dobrými opylovači..
Vlastnosti plodu: Je střední velikosti až nadprůměrný (střední hmotnost plodů se pohybuje mezi 125-179 g). Tvar je kulovitý až ploše kulovitý. Slupka je hladká, lesklá, jen slabě mastná. Základní barva je žlutozelená, později nazelenale žlutá. Z větší části bývá překryta jasně červeným líčkem, které v okrajových partiích přechází do červeného mramorování. Dužnina je bílá až slabě krémová, jemná, křehká, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, jemně aromatická, v průměru dobrá až velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Silně trpí padlím a často i strupovitostí. Vůči mrazům je citlivější.
Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro všechny pěstitelské tvary. Nejčastěji se pěstuje jako volně rostoucí zákrsky, štíhlá vřetena nebo i na různých typech stěn. Obvykle se používají středně vzrůstné podnože - MM 106, M 7 a J-TE-H. V horších půdních podmínkách i A 2 nebo semenáč.
Doba zrání: Sklízí se v první a druhé dekádě října. Konzumně dozrává v prosinci a v dobrém sklepě vydrží až do jarních měsíců. Velmi dobře se skladuje, netrpí skládkovými chorobami.
Celkové zhodnocení: Předností je raná a vysoká plodnost, pěkný vzhled plodů, pozdní konzumní zralost a velmi dobrá skladovatelnost plodů. Mezi nedostatky patří silná náchylnost k chorobám, větší citlivost na mráz, v horších půdních a klimatických podmínkách při nedostatečném vyzrání plodů jen průměrná chuť.