Zvonkovo

26.10.2012 20:33

Původ: Stará odrůda neznámého původu. Vznikla pravděpodobně na území Německa.
Vlastnosti stromu: Růst stromů je zpočátku silný, později středně silný. Stromy nejdříve vytvářejí úzce pyramidální koruny, které se později rozkládají do kulovitého tvaru. Stromy kvetou středně pozdně a jsou dobrými opylovači.
Vlastnosti plodu: Plody mají střední až větší velikost (132-165 g). Jejich tvar protáhlý, kuželovitý až zvonkovitý, často Slupka je většinou hladká někdy i se slabým rzivým mramorováním, jen slabě mastná, středně tlustá, dosti pevná. Barva je zelenavě žlutá až sytě žlutá, z 30 až 70% překrytá oranžově červenou až karmínovou krycí barvou nanesenou nejčastěji ve formě krátkého žíhání a hustého mramorování. Dužnina je krémová, chruplavá, pevná dosti jemná, přiměřeně šťavnatá (po rozkrojení hnědne). Chuť je nejdříve kyselá, později (k jaru) navinulá až sladce navinulá, harmonická, slabě aromatická, velmi dobrá. 
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost:
 Je středně raná, při správném tvarování středně vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda netrpí strupovitosti, padlí je citlivá jen málo.
Tvar a podnož: Odrůda neplodí ve stěnách a špatně snáší tvarování i jiných přísných tvarech. Nejlépe vyhovují volně rostoucí zákrsky pěstované bez zkracovacího řezu v prvních letech s vyvazováním větví jen do mírně šikmé polohy. Z podnoží je nejvhodnější M 9 a do horších půdních podmínek MM 106 nebo A 2 (na které však později vstupuje do plodnosti). 
Doba zrání: Sklizňová zralost bývá koncem září nebo začátkem října. Konzumní zralost nastává až v jarním období a plody často vydrží až do nových jablek.
Celkové zhodnocení: Mimořádně dobře skladovatelná zimní odrůda, která prakticky nevyžaduje chemickou ochranu. V chladnějších a vlhčích polohách nahrazuje odrůdu ´Idared´. Její dobrá plodnost je však podmíněna použitím slabších podnoží a způsobem tvarování stromů, který této odrůdě vyhovuje. Odrůda není vhodná do příliš teplých poloh, kde trpí slunečním ožehem slupky a sklovitostí dužniny (při opožděné sklizni).