Jonagold

 

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd ´Golden Delicious´ x ´Jonathan´.
Vlastnosti stromu: Stromy vytvářejí středně velké, široce rozložité a přiměřeně husté koruny. Intenzita růstu je nejdříve silnější, později slabší. Větve silněji      rozvětvují, avšak také dobře obrůstají plodným obrostem. Stromy kvetou středně pozdně. Odrůda je špatným opylovačem (je triploidní) a vyžaduje dobré            opylení.
Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké až větší, nej-častější hmotnost plodu je 130-192g. Tvar plodů je dosti pravidelný, kulovitý až vysoce kulovitý.  Slupka je slabě mastná, hladká a středně pevná. Základní barva je zpočátku zelenavě žlutá, později žlutá. Krycí barva je oranžově červená a je nanesena  mramorováním a nepravidelným žíháním v průměru asi na 50% povrchu. Dužnina je dosti jemná, středně pevná, chruplavá a šťavnatá. Barvu má žlutavou.  Chuť má sladce navinulou, mírně aromatickou, výbornou. 
Plodnost: Je velmi raná, pravidelná a vysoká.
Odolnost: Stromy jsou střed-ně citlivé k zimním i jarním mrazům. Strupovitostí trpí středně, padlím silněji. Často se na plodech vyskytuje také hořká    skvrnitost (jako prevence se používají postřiky vápníkem na list).
Doba zrání: Sklizňová zralost nastává nejčastěji začátkem října. Plody dobře drží na stromě. Při opožděné sklizni se však zkracuje jejich skladovatelnost. V  zahraničí se doporučuje sklizeň na dvakrát. Konzumní období plodů se podle polohy nejčastěji pohybuje od prosince do března. V chladírně vydrží mnohem  déle. Plody se poměrně dobře skladují.
Celkové zhodnocení: Úrodná, vzhledná a chuťově výborná odrůda, vhodná do teplejších stanovišť s lepšími půdami a dostatkem vláhy nebo při použití závlahy.  Vyžaduje probírku plodů a dobrou chemickou ochranu proti chorobám.