Melrose

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd ´Jonathan´ a ´Red Delicious´. 
Vlastnosti stromu: Stromy rostou silně. Vytvářejí zpočátku vzpřímeně kulovité, později až široce rozložité koruny. Typické jsou delší a tenčí výhony. Větve přiměřeně obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou pozdně, násada květů je většinou podprůměrná, i když se jedná o diploidní odrůdu.
Vlastnosti plodu: Plod je nadprůměrně velký až velký (nejčastější hmotnost 140-220g), vysoce kulovitý až tupě kuželovitý. Slupka je hladká, základní barva je žlutozelená, později zelenožlutá. Krycí barva je mdle tmavě červená, většinou překrývá převážnou část povrchu plodů a je nanesena formou rozmytého líčka a žíhání. Dužnina je krémově bílá, dosti pevná, středně zrnitá, šťavnatá, mírně aromatická, sladce navinulá, velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Do období plodnosti vstupuje poměrně pozdě, plodnost je jen střední, avšak pravidelná. Pro dobrou plodnost však vyžaduje teplejší klimatické podmínky.
Odolnost: Padlím trpí středně silně, strupovitostí méně. Vůči mrazům je středně citlivá. Skládkovými chorobami netrpí.
Tvar a podnož: Není vhodná na přísné tvary, lze ji však pěstovat ve tvaru poněkud volnějšího štíhlého vřetene. Nesnáší zahušťování, vyhovují volnější prostorové tvary s omezeným počtem kosterních větví. Pro výsadbu nízkých tvarů vyhovuje pouze podnož M 9, popř. i další nové zakrslé podnože.
Doba zrání: Sklízí se v první polovině října. Konzumní zralost začíná v lednu a výdrží do dubna, z chladírny až do května i déle. Plody se velmi dobře skladují.
Celkové zhodnocení: Jedná se o velmi kvalitní dobře skladovatelnou odrůdu. Má však
vyšší nároky na stanoviště a vyžaduje příznivé (teplejší) klimatické podmínky. Při pěstování v současných nízkých tvarech vyžaduje použití zakrslých podnoží.
Nesrsta: je dosti odolná proti padlí, citlivá na strupovitost